Kuchnia

Jak wybrać dobry shaker?

Shaker to podstawa każdego amatora dobrych drinków i koktajli. Na rynku znaleźć można shakery, które idealnie nadają się dla osób początkujących, ale i dla zawodowców. Na użytek domowy nie trzeba jednak od razu wydawać dużych kwot, bu zyskać urządzenie, które pozwoli przyrządzić ulubione napoje alkoholowe i nie tylko.

Dwu lub trzyczęściowe

Do wyboru mamy dwa rodzaje shakerów: dwuczęściowe lub trzyczęściowe. Ten pierwszy składa się z jednej części przeważnie wykonanej ze stali nierdzewnej oraz drugiej, która wykonana jest ze szkła o sporej grubości. To tak zwana szklanica shakera. Podczas przyrządzania drinków i przelewania do szklanek, przydaje się jeszcze sitko do oddzielenia lodu. Nie jest to jednak konieczne, gdy mamy wprawę z takim urządzeniem.

Częściej spotykamy shakery trzyczęściowe, które w całości wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają wcześniej wspomniane sitko. Inne materiały służące do wykonania shakerów to grube i nietłukące się szkło, a także gruby plastik.

Choć shakery to nie akcesoria kuchenne, które są nam niezbędne na co dzień, to jednak warto zainwestować w solidną konstrukcję i dobre wykonanie, jeśli przyrządzamy drinki dla siebie lub gości, raz na jakiś czas.

Jak wybierać?

Jeśli zależy nam na solidnej konstrukcji i wygodzie przyrządzania drinków, najlepszym rozwiązaniem będzie shaker trzyczęściowy. Dzięki wbudowanemu sitku nie trzeba się martwić o to, że lód wpadnie do napoju podczas przelewania. Należy sprawdzić czy górna część, czyli korek, nachodzi na dolną część. Wykonania, gdzie korek nachodzi na właściwą części shakera, nie sprawdzają się zbyt dobrze.

Konstrukcja oparta na bazie nietłukącego się szkła może być dobrą propozycją dla osób początkujących, które mają szansę zaobserwować, jak mieszają się ze sobą poszczególne składniki. O ile liczy się przede wszystkim jakość i możliwość wygodnego przyrządzania drinków, o tyle nie pomijamy roli dekoracyjnej. Do wyboru mamy shakery wykonane w całości ze stali nierdzewnej, których zewnętrzna część jest kolorowa.

Do domu i na prezent

Taki kolorowy shaker można postawić tuż przed gości i z pewnością wzbudzi zachwyt. Poza tym kolorowe akcesoria do kuchni są mile widziane, bo urozmaicają aranżację. Wykonania ze stali nierdzewnej są estetyczne i eleganckie, stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości, a poza tym jest to trwała i solidna konstrukcja.

Gruby plastik czy nietłukące szkło też mogą wyglądać ciekawie, ale chętniej stawiamy na stal, która jednak w tym wydaniu, ma w sobie to coś. Shaker to zatem produkt, który przyda się w domowym zaciszu, jeśli lubimy przyrządzać drinki, ale i będzie doskonałym pomysłem na prezent.

Ocena