Dziecko

Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka – jak go ograniczyć

Nieustający rozwój w dziedzinach nowoczesnych technologi sprawił, że urządzenia takie jak komputery, tablety i smartfony są dziś wszechobecne. Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka może mieć bardzo poważne skutki. Ich oddziaływanie na życie człowieka jest coraz silniejsze. Co istotne, wiele osób nie potrafi sobie już wyobrazić dnia bez sprawdzenia poczty elektronicznej, zajrzenia na swój profil w mediach społecznościowych czy odprężenia się przed ekranem monitora, grając w ulubione gry komputerowe. Jednak, jak pokazują badania, media elektroniczne mają ogromny wpływ, zwłaszcza na osoby młode, które często nie zdają sobie sprawy z płynących z tego zagrożeń. Zatem jak postępować, by ograniczyć negatywny wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka?

Jaki jest wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka

  1. Treści niepożądane. Wiele gier niesie ze sobą przekaz, którego dzieci nie powinny oglądać. Treści ukazujące przemoc, agresję lub takie, które mają charakter rasistowski lub seksualny z pewnością nie będą odpowiednie dla osób małoletnich. Wybierając gry dla dzieci warto wcześniej zaznajomić się z nich treścią, a ich rodzaj dostosować do wieku dziecka. Osoby, które w wirtualnym świecie wykonują działania niepożądane społecznie, takie jak zabijanie, czy oszukiwanie, oswajają się z nimi, a w przyszłości, choć nie jest to przesądzone, mogą same podejmować takie działania w rzeczywistości.
  2.  Nienormowany czas. Negatywny wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka uwidacznia się najbardziej, jeśli czas spędzany na graniu jest zdecydowanie za długi. Brak ograniczeń w tym względzie może prowadzić do rozdrażnienia, agresji, apatii i kłopotów ze snem. Mogą pojawić się problemy w szkole i w kontaktach z rówieśnikami. Należy pamiętać o tym, że to rodzic, a nie dziecko powinno decydować o tym, ile czasu można spędzać przed ekranem monitora lub grając na konsoli. Co więcej, warto ustalić zasady, kiedy dziecko może grać. Dewiza “najpierw obowiązki, później przyjemności” sprawdza się w wielu domach. Dziecko świadome tego, że najważniejsze są lekcje oraz wykonanie ustalonych wcześniej obowiązków domowych po pierwsze ma silniejszą motywację, by wykonać swoje zadania, po drugie nie zaniedbuje lekcji, po trzecie staje się bardziej obowiązkowe i odpowiedzialne.
  3. Brak innych aktywności. Dziecku, które spędza wiele godzin na graniu, zwykle brakuje czasu na inne aktywności. Co więcej, wirtualna rzeczywistość może być dla niego na tyle atrakcyjna, że będzie wolało spędzić czas na graniu na konsoli lub komputerze, zamiast spotkać się z kolegami, pograć w piłkę, czy popływać na basenie. Problem jest na tyle poważny, że cierpi tu zarówno jego organizm pozbawiony odpowiedniej ilości ruchu, jak i rozwój społeczny, na skutek braku kontaktu z rówieśnikami.

Jak widać wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka może być ogromny. Aby uniknąć jego negatywnych skutków, dobrze jest zawczasu ustalić, jakie są zasady korzystania z komputera/konsoli. Warto o tym pamiętać, zanim pozwolimy naszym pociechom korzystać z komputera bez ograniczeń.

Ocena