Dom Gadżety Kuchnia Podróże

Termiczny kubek. Podpowiadamy, co wybrać

Termiczny kubek ma za zadanie spełniać te same funkcje, co termos. Przez możliwie długi czas powinien utrzymywać wysoką temperaturę, by nasz napój był ciepły. Do wyboru mamy kilka rodzajów kubków termicznych. Warto wiedzieć, które z nich, czym się charakteryzują.

Termiczny kubek. Całkowicie szczelny czy może z ustnikiem?

Pośród tego typu produktów do wyboru mamy kubki całkowicie szczelne, które wymagają otwarcia pokrywki, by móc się napić. Założenie to nie jest najwygodniejsze. Taka konstrukcja powoduje, że podczas picia i następnie zamykania pokrywki, ucieka sporo ciepła. Na korzyść przemawia jednak maksymalna szczelność. Oznacza to, że nawet jak kubek postawimy do góry dnem, to i tak nic się nie wyleje.

Inny rodzaj to kubki szczelne, ale opatrzone specjalnym ustnikiem. Są bardzo wygodne w podróży, także w samochodzie. Często do otwarcia wystarczy nacisnąć specjalny przycisk u samej góry, by przez ustnik wydostał się płyn. Termiczny kubek o takiej konstrukcji jest o tyle lepszy od poprzedniego, że nie traci tak dużo ciepła. Poza tym również może być transportowany w różnych pozycjach. Wadą jest stosunkowo wyższa cena.

Ostatni typ to kubki częściowo szczelne. Tutaj temperatura utrzymuje się przez około godzinę, ponieważ między podwójnymi (najczęściej stosowanymi), metalowymi ściankami, rzadko kiedy występuje próżnia. Jest to rozwiązanie sporo tańsze, ale na dłuższe wyjazdy niezdające egzaminu. Poza tym adekwatnie do niższej ceny, uzyskujemy niższą jakość. Największa wada to właśnie mała szczelność. Kubka nie przetransportujemy w dowolnej pozycji, bo napój się wyleje.

Materiały służące do wykonania

Solidną konstrukcję i dużą odporność na uszkodzenia, zapewniają kubki stalowe. Długo utrzymują wysoką temperaturę, a podczas jej działania nie dochodzi do wydzielania się toksycznych substancji chemicznych. Podobne właściwości wykazują kubki szklane. Niestety są bardzo delikatne i nieodporne na uszkodzenia.

Najgorsze rozwiązanie to niestety kubki plastikowe, które mogą wydzielać szkodliwe substancje pod wpływem działania wysokiej temperatury. Najsłabiej trzymają ciepło i mogą nieprzyjemnie pachnieć. Są również podatne na uszkodzenia.

Co wybrać?

Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na materiały oraz jakość wykonania. Także szczelność, która zadecyduje o możliwościach transportu. Nowością na rynku, która jest chętnie wybierana, są kubki z grzałką i termostatem. Wystarczy podłączyć je z pomocą przewodu USB, na przykład w samochodzie i można liczyć na ciepły napój, jak i kontrolę temperatury.

O tym pamiętaj!

Po każdorazowym użyciu kubek należy dokładnie umyć, by w zakamarkach nie zbierał się brud, a co za tym idzie, bakterie. Tym bardziej, jeśli konstrukcja opatrzona jest ustnikiem. Poza tym ergonomia użytkowania i funkcjonalność. Nasz termiczny kubek powinien dobrze trzymać się w dłoni i pasować do specjalnego otworu w samochodzie. Reszta to kwestia gustów i upodobań. Wybór pod względem wzornictwa i kolorystyki, jest bardzo duży.

Ocena