Kuchnia

Stolnica silikonowa – doskonała alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Lepienie pierogów, wyrabianie i wałkowanie ciasta, formowanie klusek, ciasteczek i pierniczków. To czynności, przy których trudno byłoby się obejść bez stolnicy. Powinna ją posiadać każda dobrze wyposażona kuchnia. Osoby, które dopiero zamierzają kupić stolnicę, stają przed szerokim wyborem różnych produktów. Poza tradycyjnymi stolnicami drewnianymi i nieco młodszymi od nich na naszym rynku bambusowymi dostępne są też stolnice silikonowe. Dlaczego warto je kupować i czym się różnią od pozostałych?

Stolnice silikonowe to stosunkowo młody produkt na naszym rynku. Choć niedawno jeszcze w ogóle nie były znane, dziś stają się obowiązkowym wyposażeniem każdej kuchni. Wyróżniają się nie tylko ciekawym i estetycznym wyglądem, ale także tym, że są niezwykle praktyczne. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca, co nie jest bez znaczenia, jeśli Twoja kuchnia jest niedużym pomieszczeniem. Mają też kilka dodatkowych, przydatnych funkcji.

Stolnica silikonowa – wygląd i jakość w jednym

Stolnice silikonowe mogę mieć różną wielkość oraz kształt. Najczęściej jednak dostępne w sprzedaży będą stolnice prostokątne oraz okrągłe. Ich ogromnym atutem jest wygląd. Silikonowe stolnice kuchenne z łatwością dopasujesz do innych kuchennych akcesoriów i wystroju całego pomieszczenia. Możesz postawić na jednokolorowe o wyrazistej lub stonowanej barwie albo takie, które posiadają ciekawe, niekiedy zabawne, innym razem dziecięce wzory. Te ostatnie z pewnością zachęcą do gotowania małych milusińskich.

Ciekawym rozwiązaniem są stolnice z podziałką. Doskonale sprawdzają się, jeśli musisz rozwałkować ciasto do określonej wielkości. Dzięki stolnicy silikonowej z podziałką już nigdy więcej nie będziesz mieć z tym problemu.

Czystość i higiena

Stolnice silikonowe są łatwe do utrzymania w czystości. Po użyciu z łatwością usuniesz z nich zabrudzenia. Można je myć zarówno ręcznie, jak i w zmywarce. Silikon szybko schnie, więc i z tym nie będzie problemu. Po wysuszeniu stolnicy masz do wyboru dwie możliwości. Możesz zwinąć ją w rulon i schować do szafki (co jest ogromnym atutem w małych kuchniach) albo pozostawić na blacie, gdzie będzie służyła jako podkładka pod gorące garnki. Jako że stolnice silikonowe wykazują wysoką odporność w dużym zakresie temperatur (od -40 st. C do + 220 st. C), często są też wykorzystywane do mrożenia na nich produktów.

Zastosowanie stolnicy w kuchni

Stolnica silikonowa jest niezwykle praktyczna. Ułożona na blacie przykleja się do niego, co ogranicza jej przemieszczanie. Większość z nich wyposażona jest też w specjalną, nieprzywieralną powłokę, która zapobiega przyklejaniu się ciasta. Stolnice silikonowe nadają się nie tylko do wałkowania i wyrabiania ciasta oraz lepienia pierogów. Równie dobrze posłużą do wypieku ułożonych na nich słodkości. W tym przypadku należy jednak uważać, by nie układać stolnicy bezpośrednio na źródle ciepła.

Stolnice silikonowe, choć są na rynku stosunkowo nowym produktem, szybko zdobywają popularność. Nie pochłaniają zapachów i sprawdzają się w wielu okolicznościach. Estetyczny i ciekawy wygląd sprawia, że mogą stać się prawdziwą ozdobą kuchni.

Ocena