Dom

Stół z drewna w moim domu

Miły, naturalny i przyjemny w dotyku materiał oraz elegancja i niepowtarzalny klimat. Tak pokrótce można scharakteryzować stół z drewna, który cieszy się współcześnie dużą popularnością i zainteresowaniem klientów. W domach, a wcześniej wnętrzach pałacowych i zamkowych obecny był od wieków. Jakiś czas temu ustąpił miejsca stołom wykonanym z innych materiałów, głównie szkła i fornirowanej płyty wiórowej. Dziś ponownie wraca do łask i cieszy nasze oczy sprawiając przy tym, że wnętrza mieszkań stają się bardziej atrakcyjne.

Stół z drewna występuje w wielu odsłonach. Jego wygląd różni się w zależności od tego, z jakiego został wykonany materiału, a także z uwagi na jego kształt, kolor, wielkość i wiele innych czynników. To ogromne zróżnicowanie sprawia, że zainteresowani zakupem stołów drewnianych, z pewnością znajdą egzemplarz, który odpowiadać będzie ich potrzebom i oczekiwaniom.

Stół z drewna – czy mnie na to stać?

Stoły drewniane często postrzegane są jako towar luksusowy. Kojarzą się z domowym ciepłem i przytulnym wnętrzem, ale i mieszkaniem eleganckim oraz komfortowo wyposażonym. Często podnoszą standard mieszkania.

Choć wiele osób uważa, że stół z drewna to towar zbyt drogi, jak na ich możliwości finansowe, warto pamiętać, że nie zawsze musi tak być. Po pierwsze wynika to z ogromnego zróżnicowania asortymentu, po drugie z tego, że stoły z widocznymi sękami często postrzegane są jako produkt drugiego gatunku. Ich cena będzie więc zdecydowanie niższa niż tych, które wykazują ładny rysunek słoi bez sęków.

Drewno – materiał doskonały

Dlaczego stół z drewna jest tak ceniony? Ogromnym atutem jest jego wygląd. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Naturalny materiał, z jakiego jest wykonany sprawia, że doceniany jest przez osoby, które lubią w domu ekologiczne rozwiązania.

Jest trwały i może służyć wielu pokoleniom przez wiele lat. Wystarczy jego renowacja, by przywrócić mu dawną świetność i na nowo cieszyć się jego widokiem we wnętrzu mieszkania.

Stół z drewna jest też uniwersalny. Świetnie wpisuje się we wnętrza urządzone w różnych stylach. Spotkamy go w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim, uniwersalnym, prowansalskim, jak i klasycznym i nowoczesnym. Specjalne miejsce zajmują też w pomieszczeniach urządzonych zgodnie z japońska sztuką wabi-sabi.

Niepowtarzalność

To cecha, którą szczególnie cenią osoby ceniące wyjątkowe przedmioty. Nie ma bowiem dwóch identycznych stołów drewnianych. Każdy cechuje się wyjątkowymi detalami wyglądu, niespotykanymi u innych egzemplarzy. Rysunek słoi, obecność sęków, wreszcie gatunek drewna – wszystko to wpływa na niepowtarzalny wygląd drewnianego stołu.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze materiał, z jakiego może zostać wykonany. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się stoły dębowe. Warto jednak zwrócić uwagę również na takie materiały, jak niezwykle piękny palisander indyjski, akacja oraz orzech włoski.

Jak widać stół drewna, choćby już z uwagi na rodzaj zastosowanego materiału, w każdym przypadku może wyglądać zupełnie inaczej.

Ocena