Kuchnia

Serwis obiadowy, czyli jak serwować potrawy

Planując przygotowanie przyjęcia, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Niezwykle istotne są takie kwestie jak odpowiednio dobrany serwis obiadowy i dopasowane do poszczególnych potraw naczynia. Warto wiedzieć co, jak, i z czym podawać, by potrawy wyglądały efektownie i zachęcały do ich skosztowania. O tym, co jeszcze powinnaś wiedzieć przygotowując przyjęcie, piszemy poniżej.

Podanie nawet skromnego, dwudaniowego obiadu wymaga, by serwis obiadowy i sztućce zostały odpowiednio przygotowane i rozłożone na stole. Dla każdego gościa należy przewidzieć komplet zastawy, czyli talerz płaski, a na nim talerz głęboki. Po prawej stronie układamy nóż i łyżkę, a po lewej widelec i elegancko złożoną serwetkę. Nad talerzami natomiast kładziemy sztućce deserowe. Szklankę do wina i wody ustawia się na wysokości sztućców deserowych, po prawej stronie talerzy. Tak przygotowany serwis obiadowy zachęci gości do spożycia posiłku. Po zakończeniu obiadu przychodzi czas na zimną płytę.

Serwis obiadowy a zimna płyta

Zimnej płyty nie należy serwować na zwykłych talerzach, ale wykorzystać w tym celu salaterki, półmiski i inne dostosowane do tego celu naczynia. Najlepiej, jeśli będą elementami jednej zastawy stołowej, dzięki czemu dobrze zaprezentują się na stole. Salaterek nigdy nie napełniamy po brzegi, lecz najwyżej do 2/3 wysokości. W przeciwnym razie będą wyglądały nieelegancko i mało efektownie. Półmiski, na których układana będzie wędlina można na brzegach ozdobić sałatą, a na środku drobnymi owocami, np. winogronem lub warzywami, np. efektownie wyciętą rzodkiewką.

Wędlina, mięso i ryby

Wybierając w sklepie serwis obiadowy warto sprawdzić, czy w jego skład wchodzą też takie naczynia, jak salaterki, półmiski, sosjerki, wazy itp. Wszystkie te naczynia będą szczególnie potrzebne podczas uroczystych kolacji i okolicznościowych przyjęć. Sałatki, przekąski, mięsa, wędliny i inne potrawy muszą przecież zostać elegancko podane. Wędlinę na przykład podaje się na podłużnych półmiskach. Powinna być pokrojona w cienkie plastry, które ułożone zostaną w taki sposób, że jeden plaster będzie częściowo zakrywał drugi. Rybę z kolei serwować należy na półmiskach okrągłych, układając ją w kształcie pierścienia.

Mięsa i sosy

Mięsa, niezależnie czy to do obiadu, czy też jako zimną płytę podaje się ułożone na półmiskach. Powinny być delikatnie polane sosem. Resztę sosu natomiast należy podać na stół w sosjerce. Bardzo ważne jest, by serwowane mięsa nie pływały w sosie, a zostały nim tylko delikatnie udekorowane.

Sałatki i surówki

Sałatki dobrze jest podawać w szklanych, najlepiej przezroczystych salaterkach. Choć zasada ta tyczy się wszystkich rodzajów sałatek, to szczególne znaczenie ma w przypadku sałatek warstwowych. Tylko wtedy bowiem będą dokładnie widoczne wszystkie jej składniki oraz struktura.

Zapiekanki

Zapiekanki bezwzględnie podawać należy na stół w naczyniach, w których zapiekane były w piekarniku. Gafą byłoby podanie ich po przełożeniu do innego naczynia lub bezpośrednio na talerzach. Z racji tego, że naczynia do zapiekania prezentowane będą gościom, warto zadbać o ich estetyczny wygląd. Naczynie ustawia się na stół na specjalnej podkładce, by uchronić go przed uszkodzeniem, a obrus zabrudzeniem.

Serwis obiadowy właściwie dobrany do potraw to jeden z gwarantów udanego przyjęcia.

Ocena