Dom

Jak przy pomocy oświetlenia stworzyć wygodną i funkcjonalną kuchnię?

Współczesna kuchnia często podzielona jest na oddzielne strefy funkcjonalne. Zazwyczaj można tam wyodrębnić miejsce do przygotowywania posiłków oraz oddzielne miejsce do jedzenia. Każde z tych miejsc, a niekiedy także i inne, jeśli jest ich więcej, posiada swoje własne, dostosowane do pełnionej roli oświetlenie. Niekiedy w kuchni aranżuje się także zamocowane na suficie oświetlenie główne, które jest źródłem rozproszonego światła, obejmującego większą część pomieszczenia.

Sposoby oświetlenia poszczególnych stref funkcjonalnych zależą przede wszystkim od ich roli, umiejscowienia oraz doświetlenia światłem naturalnym. Poniżej kilka przykładów tego, jak można zaaranżować oświetlenie w poszczególnych strefach w kuchni.

Blat roboczy

O komforcie użytkowania każdego pomieszczenia decyduje w dużej mierze sposób jego oświetlenia. Blat roboczy, który służy do przygotowywania posiłków, a przy którym to, w zależności od rodzaju przygotowywanych potraw, spędza się niekiedy dużo czasu, wymaga światła o dużym natężeniu. Stojąc przodem do blatu roboczego, zazwyczaj zasłaniamy swoim ciałem strumień światła pochodzący od głównego oświetlenia zamieszczonego na suficie. W ten sposób powstaje niedoświetlone stanowisko pracy tam, gdzie wymagane jest mocniejsze oświetlenie. Rozwiązaniem problemu jest zamontowanie oświetlenia punktowego pod wiszącymi szafkami. Wykonać można je przy pomocy lamp LED-owych, do nabycia między w innymi tu – nowoczesne lampy. Alternatywą dla oświetlenia punktowego mogą być taśmy LED. Jedno i drugie oświetlenie znacznie polepszy komfort pracy przy blacie roboczym.

Wyspa w kuchni

Wyspa kuchenna jest nieco innym stanowiskiem pracy niż blat roboczy. Po pierwsze pracować przy niej może znacznie więcej osób, po drugie, jeśli znajduje się w centralnej części kuchni, tuż po światłem głównym, być może nie będzie potrzebowała dodatkowego oświetlenia. Wyspa może stanowić też ważny element dekoracyjny wnętrza. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe oświetlenie wyspy, może to być oświetlenie punktowe zamontowane w obniżonym suficie podwieszanym lub lampa wisząca. Istotne jest, by źródło światła zostało przesłonięte kloszem albo przysłonami, które rozpraszają światło. Dzięki temu wyspa zostanie dobrze oświetlona, a światło nie będzie razić w oczy osób przy niej pracujących.

Stół

Nad stołem, który zazwyczaj ustawia się w jadalni, najczęściej montuje się duże, wiszące lampy. W zależności od kształtu stołu sugeruje się zastosowanie jednej, większej oprawy (najczęściej stół okrągły) lub kilku, najczęściej 3 – 4 mniejszych, zawieszonych na jednej lub różnych wysokościach. Wybierając oświetlenie, które ma zostać zamieszczone nad stołem, należy zwrócić szczególną uwagę, czy nie będzie razić w oczy osób przy nim zasiadających. W przeciwnym razie, zamiast przyjemności ze wspólnego biesiadowania będą odczuwać dyskomfort.

Choć powyżej opisane zostały najczęściej stosowane oświetlenia w kuchni dochodzi jeszcze szereg innych możliwości. Można pokusić się na przykład o montaż kinkietów, które stworzą przytulna atmosferę lub plafonu, jako źródła światła zamontowanego przy suficie.

Ocena