Uncategorized

Praca jako freelancer. Plusy i minusy

Każdy zawód, jak i branża, mają swoje zalety oraz wady. Dziś rozważamy, jak wygląda praca jako freelancer. Z czym zmagają się ci, którzy nie mają nad sobą szefa, a powierzone im zadania wykonują właściwie o dowolnym czasie i w dowolnym miejscu. Jedno jest pewne – freelancer nie ma łatwego życia, bo choć zleceń jest aż nadto, to wymagania oraz konkurencja, robią swoje.

Praca jako freelancer – zalety, które warto rozważyć

Pracownicy podlegający pod kogoś, którzy zmuszeni są wykonywać rozmaite polecenia, często narzekają na swoich szefów. Nierzadko mają ku temu powody, ale i wielokrotnie to narzekanie wywołane jest faktem, że brak szefa czy też bycie samozatrudnionym, wydaje się być marzeniem o idealnej pracy.

Praca jako freelancer faktycznie daje w pewnym stopniu wolność, a już na pewno niezależność. Można działać wedle własnego schematu i planu dnia. Podejmować zlecenia bądź też nie, jeśli z jakichkolwiek powodów nie odpowiadają naszym oczekiwaniom czy wymaganiom. Ponadto nad sobą nie ma się szefa, stąd wykonywanie zadań, które są kompletnie poboczne, nie wchodzi w grę.

Zaletą jest możliwość zaplanowania dnia wedle własnych potrzeb. Zlecenia zwykle rozliczane są za całą realizację, a czas i miejsce wykonania dla drugiej strony nie ma znaczenia. Można wziąć ze sobą komputer na wakacje, zagranicę i przy dobrym trunku realizować kolejne zadania, gdy przyjdzie na to ochota. Mając przed sobą piękne widoki, co może sprzyjać większej efektywności, a przede wszystkim kreatywnemu myśleniu.

Kolejno praca jako freelancer niejednokrotnie pozwala na stosunkowo wysokie zarobki, przekraczające średnią krajową. To nie reguła, ale ci, którzy mają bazę stałych klientów, są naprawdę dobrzy w swoim fachu i biznes idzie im całkiem dobrze, nie będą narzekać na brak pracy.

Wady, z którymi trzeba się liczyć

Niezależność i wolność to fakt, ale praca jako freelancer ma również swoje gorsze strony. Przede wszystkim to właśnie wolny strzelec musi zadbać o napływ klientów i zlecenia. Jego praca nie kończy się zatem na zadaniach, które ktoś mu z góry daje. Trzeba samodzielnie szukać, utrzymywać kontakty, negocjować. Wykonywać całą tę dodatkową i niepłatną pracę, na bazie której dopiero można budować swoją pozycję na rynku.

Do tego dochodzi brak stabilności finansowej. Nawet największa baza potencjalnych klientów, którzy zawsze wracają, jak i wysoko płatne zlecenia, niestety mogą skończyć się z dnia na dzień. Wpływa na to konkurencja, wzrastające wymagania i oczekiwania rynkowe. Nie jest łatwo zdobyć pozycję, a jeszcze trudniej ją utrzymać.

Ostatnia ważna kwestia to organizacja pracy, dnia codziennego i planowanie. Niby zaleta, bo można pracować kiedy się chce, ale i wada w takiej formie, że umysł przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, mniej bądź bardziej intensywnie pracuje. Jeśli nie wykonuje się zleceń, to przychodzi czas na planowanie, marketing, reklamę i wszystkie inne działania.

Praca jako freelancer ma swoje uroki, ale jest przy tym bardzo wymagającą. Trzeba zweryfikować swoje możliwości i oczekiwania, nim porzuci się etat na rzecz bycia, nie do końca wolnym strzelcem.

Ocena