Dom

Oświetlenie schodów wewnętrznych. Bezpiecznie i efektownie

Schody w domu to nie tylko konstrukcja łącząca ze sobą dwa poziomy. Ma na celu także spełniać rolę dekoracyjną. Oświetlenie schodów wewnętrznych jest bardzo ważne, bowiem gwarantuje bezpieczeństwo poruszania się po nich. Tym bardziej wieczorową czy nocną porą. W zależności od rodzaju opraw oświetleniowych, jak i rozmieszczenia, można uzyskać ciekawe efekty. Podkreślić charakter schodów, uwydatnić piękno materiałów, z jakich są wykonane bądź nadać temperamentu zwyczajnej ścianie, z którą łączą się schody.

Oświetlenie schodów wewnętrznych. Co mamy do wyboru

Ogólną zasadą jest oświetlanie w sposób dość dyskretny. Światło nie może być tak jasne i wyraziste, jak w salonie czy innych pomieszczeniach użytkowych. Z drugiej strony powinno być na tyle wyraziste, aby poruszanie się po schodach nie sprawiało żadnych trudności.

Stawiamy na oświetlenie schodów wewnętrznych, które eliminuje olśnienie. Czyli dobry plan rozmieszczenia i odpowiednie oprawy oświetleniowe. Jeśli wybieramy kinkiety, należy zamontować je powyżej wzroku osoby poruszającej się po schodach. Snop światła należy skierować w dół bądź w górę. Przy małych schodach kinkiety powinny zaś dawać światło rozproszone dla całej powierzchni.

Punktowe oświetlenie mocowane bezpośrednio na schodach lub w ścianach, może oślepiać. Dlaczego? Ponieważ źródło światła znajdujące się przy wyższych stopniach, dla osoby stąpającej po niższych schodach, będzie akurat na wysokości jej wzroku. Dlatego też zaleca się wybór takich opraw, które pozwalają ukierunkować światło w dół.

Niewielkie oprawy, które znajdą swoje miejsce w schodach, na równi z ich powierzchnią, światło będą kierować w górę. To ciekawe rozwiązanie, ale wymagające zastosowania opraw odpornych na uszkodzenia, ponieważ możemy po nich stąpać.

Nowoczesne i bardzo efektowne rozwiązanie, to taśmy oraz listwy ledowe. Bardzo dekoracyjne, a przy tym pozwalające doświetlić powierzchnię schodów na całej ich długości. Nie muszą być widoczne, a światło sączące się spod stopni, będzie dawało wyjątkowy efekt dekoracyjny. Podobnie, jak i oprawy umieszczone tuż przy miejscu łączenia się schodów ze ścianą. Tej ostatniej dodadzą charakteru. Jeśli ściana obfituje w chropowatości, ciekawe struktury bądź wyjątkową kolorystykę, światło na nią padające, stworzy subtelną poświatę i uwydatni charakter wnętrza.

O czym należy pamiętać

W celu oświetlenia schodów wewnętrznych najlepiej sprawdzają się ledy. Można użyć halogenów, ale te będą powodowały zbyt silną luminację. Zaletą ledów jest również mniejszy stopień nagrzewania się. Dobrze rozplanowane i rozmieszczone, nie znajdą swojego odzwierciedlenia w wysokich rachunkach. Dla zmaksymalizowania efektu dekoracyjnego, można użyć diod led oferujących barwne światło.

Weźmy pod uwagę kształt swoich schodów, materiał, z jakich są wykonane oraz przestrzeń, w której znalazły swoje miejsce. Zaplanujmy takie oświetlenie schodów wewnętrznych, które zapewni bezpieczeństwo i charakter, tej jakże wyjątkowej konstrukcji.

Ocena