Dziecko

Odparzona pupa niemowlaka – kilka porad

Odparzona pupa niemowlaka to jedna z najczęstszych dolegliwości maluszków. Niektórzy twierdzą nawet, że przytrafia się niemowlętom znacznie częściej niż zwykły katar. Aby uniknąć wystąpienia tej przykrej dolegliwości u dziecka, należy zapewnić mu należytą pielęgnację.

Odparzona pupa niemowlaka  i pieluszkowe zapalenie skóry to bolesne i przykre dla malca dolegliwości. Ich przyczyną jest cienka warstwa lipidowa, która nie daje dostateczniej ochrony przy styku wrażliwej skóry dziecka z mokrą lub zabrudzoną pieluszką.

Odparzona pupa niemowlaka – przyczyny

Szczególnie silne odparzenia mogą się zdarzać, jeśli dziecko pozostaje zbyt długo w brudnej pieluszce. Dotyczy to nie tylko pieluszek tetrowych (których zresztą dziś rzadko kto używa), ale także jednorazowych. Głównego winowajcy podrażnień należy upatrywać w amoniaku, który działa na skórę silnie drażniąco. Pamiętaj jednak, że odparzenia mogą być powodowane także przez niewielkie podrażnienia, czy zaczerwienienia skóry, które następnie przeradzają się w znacznie poważniejszą sprawę. Aby uspokoić twoje sumienie, dodam, że nie tylko zbyt rzadkie zmienianie pieluszek u maluszka może powodować odparzoną pupę niemowlaka. Dolegliwość może pojawiać się również na skutek zmiany składu stolca wywołanej wprowadzeniem nowego pokarmu, podaniem antybiotyku, czy jako skutek po zaszczepieniu dziecka. Jej przyczyną może być też biegunka u dziecka, zbyt rzadkie mycie pupy lub niedokładne wypłukanie pieluszki tetrowej z proszku, a nawet upał. Co istotne, praktycznie niemożliwe jest, by przez cały okres niemowlęctwa odparzenie u dziecka nie wystąpiło ani jeden raz. Według szacunków lekarzy, dzieci cierpią z powodu odparzeń średnio kilka razy w ciągu dwóch pierwszych lat swojego życia.

Jak zapobiegać odparzeniom pupy u niemowląt

Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają, jeśli nie całkowicie wyeliminować, to przynajmniej ograniczyć ilość takich zdarzeń, jak odparzona pupa niemowlaka. Co powinnaś zrobić, by oszczędzić dziecku cierpienia? Oto kilka porad.

Odparzona pupa niemowlaka a dokładne mycie

Sposobem na ograniczenie podrażnień skóry niemowlęcia jest dokładne i częste mycie jego pupy. Poza codziennymi wieczornymi kąpielami dziecko powinno mieć pupę przemytą lub przetartą za pomocą chusteczki nawilżanej dla niemowląt. Możesz te użyć wacików namoczonych w wodzie lub roztworze rumianku (gdy maluszek jest alergikiem). Innym sposób, to dokładne mycie pupy maluszka pod bieżącą wodą, za każdym razem, gdy zmieniana jest pieluszka.

Osuszanie pupy niemowlaka

Odparzona pupa jest znacznie bardziej narażona na zakażenia bakteryjne niż skóra zdrowa. Dlatego, zanim ponownie założysz maluszkowi pieluszkę, delikatnie osusz pupę niemowlęcia ręcznikiem papierowym.

Wietrzenie pupy malca

Odparzoną pupę niemowlaka wyleczysz znacznie łatwiej, jeśli pozwolisz maluszkowi kilka razy dziennie poleżeć bez założonej pieluszki. Wtedy jego skóra szybciej się zregeneruje.

Kremy na odparzenia

W pielęgnacji pupy niemowlęcia nie może zabraknąć maści na odparzenia. Cienka warstwa kremu rozsmarowana na skórze niemowlęcia pomaga przywrócić ją do poprzedniego stanu i łagodzi ból maluszka. Znaczą ulgę może też przynieść dziecku kąpiel w krochmalu.

Odparzona pupa niemowlaka to częsta dolegliwość u maluszków. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji można ograniczyć jej występowanie do minimum.

Ocena