Dom

Mam piękny dom, dopracowany wystrój, ale… czegoś mi brakuje!

Wystrój, nad którym pracujemy długie miesiące. Aranżacja, w jaką zainwestowaliśmy swoje oszczędności. W końcu nie zmieniamy jej co roku, a nasz dom ma być ostoją i azylem, w którym będziemy doskonale się czuć. Niby wszystko jest na miejscu, projektant się postarał, a my wybraliśmy najlepsze materiały dostępne na rynku. Czy efekt nas satysfakcjonuje? Coś sprawia, że nie do końca. Czego brakuje wnętrzom, których aranżacje, pomimo ich wyjątkowości, wcale nie wyglądają dobrze?

Światło, które wszystko zmienia

Światło spełnia bardzo ważną rolę w naszym życiu. Mowa o świetle słonecznym, które dostarcza witaminy D niezbędnej między innymi do zachowania zdrowych kości. W świetle lepiej się prezentujemy. Można dojrzeć nasz dopracowany makijaż, jak i piękny kolor nowych butów. I w świetle, tym dziennym, mamy po prostu dobre samopoczucie. Promienie słoneczne dają nam ciepło i wpływają na stan fizyczny organizmu oraz kondycję fizyczną psychiczną. Czy już wiecie dokąd zmierzamy?

Dokładnie tak. Naturalne światło wpadające przez nasze okna spełnia więcej funkcji, niż nam się wydaje. Nic dziwnego, że w okresie jesienno-zimowym częściej dopada nas chandra i spadki samopoczucia psychicznego. Znacznie lepiej jest wiosną oraz latem. Niestety w zamkniętych pomieszczeniach, w domowych wnętrzach, przez większość czasu musimy korzystać z oświetlenia sztucznego. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Właściwie dobrane światło, czyli lampy, które je wydzielają, to kwestia nie tylko komfortu przebywania w domu, ale i dopełniania zastosowanej aranżacji. Odwiedźmy dowolny sklep z lampami i przekonajmy się, jak prezentują się kolory, materiały i detale uzupełnione o precyzyjnie dobrane punkty świetlne.

Światłem pochodzącym z lamp jesteśmy w stanie wyeksponować detale, które w cieniu aranżacji prezentują się nieciekawie albo pozostają kompletnie niezauważone. Czasami wydaje nam się, że kolor na ścianach wygląda blado i jest smutny. Na szczęście można to zmienić stosując odpowiednio dobrane lampy.

Czas na dobieranie oświetlenia!

Jak upiększyć wnętrza domu? Co zrobić, by światło spełniało swoje funkcje, ale i podkreślało indywidualny charakter pomieszczeń? Zanim zachwycimy się oświetleniem widzianym w sklepach, przeanalizujmy funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. W pokojach, które mają służyć rozrywce, odpoczynkowi, relaksowi i spotkaniom z bliskimi, światło powinno być równomiernie rozproszone, ciepłe. W takiej barwie tworzy się klimat, który daje poczucie bliskości, przyjemności, a odpoczynek przynosi regenerację.

Inaczej jest w miejscach, które służą nauce lub pracy. Światło musi być wyraziste, o barwie białej zimnej, ponieważ taka sprzyja koncentracji i skupianiu się na wykonywanych zadaniach. Jeszcze większe wyzwanie stanowi oświetlanie łazienki. Z jednej strony mamy tu strefę relaksu, z wanną lub kabiną prysznicową, z drugiej zaś miejsce do pielęgnacji i wykonywania makijażu. Łazienka ponadto rzadko kiedy posiada okno, dlatego dostęp światła naturalnego jest ograniczony. Typ lamp, barwę światła dobieramy zatem do roli, jaką spełnia konkretna powierzchnia w łazience.

Rodzaje lamp

Konstrukcja każdej lampy decyduje o tym, w jaki sposób zostanie oświetlone całe pomieszczenie lub określone fragmenty przestrzeni. Duże, obszerne lampy o wielu punktach świetlnych, ale również plafony, pozwalają na równomierne oświetlenie. Z kolei wąskie klosze skupiają wiązkę światła na małych fragmentach powierzchni lub wybranych przedmiotach. Do eksponowania dekoracji, tworzenia przytulnego klimatu i nadawania charakteru niektórym elementom wyposażenia, należy stosować światło ciepłe, o wąskiej wiązce. W przypadku chęci oświetlania dużych powierzchni, maksymalnego rozświetlenia, przyda się światło białe, ale możliwie zbliżone do naturalnego i dobrze rozproszone.

Różnorodny design lamp nie oznacza, że trzeba wybierać je w komplecie. Liczy się to, by wszystkie lampy zastosowane w danym pomieszczeniu, łączył przynajmniej jeden element – ten sam materiał, kolor, kształt czy detal. W ten sposób aranżacje stają się ciekawsze, ale zachowują spójność. Czy już wiecie, czego brakuje domowym wystrojom?

Ocena