Dziecko

Małe łóżeczko dla niemowlaka

Małe łóżeczko dla niemowlaka to jeden z najważniejszych mebli, jaki pojawia się w domu rodziców wraz z narodzinami nowego członka rodziny. Choć w pierwszych dnia życia maleństwo może spać jeszcze w wózku lub dużym łóżku wraz z mamą, warto w miarę szybko zakupić łóżeczko, by niemowlę miało swoje własne miejsce do spania i przyzwyczaiło się do korzystania z niego.

 Małe łóżeczko dla niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

 Wśród wielu dostępnych na rynku modeli łóżeczek łatwo zagubić i popaść w zniechęcenie w obliczu zadania, jakim jest wybór tego właściwego. Wybierając małe łóżeczko dla niemowlaka warto mieć na uwadze, że będzie to mebel, który ma mu służyć prze kilka kolejnych lat. Dokonując wyboru warto zawczasu pomyśleć, jakie powinien mieć cechy, by dziecko mogło z niego bezpiecznie korzystać zarówno wtedy, gdy będzie miało 1 miesiąc, jak i 2 lub 3 latka.

Rozmiar łóżeczka

Łóżeczko niemowlęce to zdecydowanie jeden z największych gabarytowo zakupów, jakich rodzice dokonują dla swojego dziecka. Planując jego usytuowanie w domu, należy przewidzieć takie ustawienie, by rodzice mieli swobodny dostęp do niemowlęcia. Kiedy dziecko będzie już starsze, powinno mieć umożliwione swobodne i bezpieczne wychodzenie z łóżeczka. Standardowe wymiary małego łóżeczka dla niemowlaka to 120 cm na 60 cm (wymiary materaca).  Jeśli rodzice posiadają dostatecznie dużo miejsca w mieszkaniu, mogą pokusić się o kupienie większego łóżka dla dziecka, na którym w razie potrzeby będą mogli położyć się wraz  z nim. Zawsze jednak należy pamiętać, że dziecko powinno być w odpowiedni sposób zabezpieczone barierkami, by nie spadło z łóżka. Zwłaszcza jeśli ma tendencję do przemieszczania się lub “wędrowania” w nocy. Przyznam, że do mnie, z tego właśnie względu, zdecydowanie bardziej przemawia łóżeczko otoczone ze wszystkich stron barierkami, czyli właśnie to o standardowych rozmiarach.

Bezpieczeństwo dziecka

Przy wyborze łóżeczka dla niemowlęcia warto pamiętać, że dziecko będzie z niego korzystało najprawdopodobniej przynajmniej około 2 lat. W tym czasie nauczy się  przewracać z plecków na brzuszek, siadać, a w końcu wstawać i chodzić. Warto zadbać o to, by łóżeczko było zbudowane w taki sposób, który zapewni maluszkowi maksimum bezpieczeństwa. Powinno mieć możliwość regulacji wysokości położenia materaca oraz wyjmowane szczebelki. Kiedy dziecko zacznie siadać lub wstawać, rodzice będą mogli zamocować materacyk niżej, dzięki czemu maluszek nie wypadnie z łóżeczka. Wyjmowane szczebelki przydadzą się z kolei, gdy dziecko będzie już mogło samodzielnie wychodzić z łóżeczka.

Dokonując zakupu pamiętaj, że małe łóżeczko dla niemowlaka powinno spełniać szereg wymogów, począwszy od funkcjonalności, a skończywszy na bezpieczeństwie.

Ocena