Kuchnia

Jaki ekspres do kawy wybrać – doradzamy!

Filiżanka kawy z rana to idealny napar, by się pobudzić. Obudzić do życia, zyskać kopa energetycznego i sprawnie wziąć za swoje obowiązki. Jednak jaki ekspres do kawy wybrać, by przyrządzić kawowy napój, który nie tylko pobudzi, ale i zaspokoi nasze gusta? Do wyboru są różne rodzaje ekspresów, w tym ostatnio modne ekspresy na kapsułki. Podpowiadamy, które z nich sprawdzą się najlepiej w domowym zaciszu.

Jaki ekspres do kawy wybrać – ciśnieniowy, przelewowy, ciśnieniowo-przelewowy…

Sposób przyrządzania kawy determinuje konstrukcję wybranego ekspresu. Możemy zatem zakupić:

  1. ekspres ciśnieniowy – jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane jest w tym wypadku wysokie ciśnienie. Specjalna pompa dozuje zagotowaną wodę do pojemnika z kawą, finalnie zaś do filiżanki. Taki ekspres jest urządzeniem zaawansowanym i pozwalającym przygotowywać różne rodzaje kaw. Posiada również dyszę do spieniania mleka, a kawa w nim przyrządzona jest najlepiej przyswajalna dla organizmu. Dużą wadą jest cena;

  2. ekspres przelewowy – pod względem budowy jest prostszy od poprzedniego, ale co za tym idzie, oferuje znacznie mniej możliwości. Tutaj niezbędny jest filtr papierowy, do którego wsypuje się zmieloną kawę. Ze zbiornika, do komory grzewczej pobierana jest woda, a gdy dochodzi do jej zagotowania, zostaje doprowadzona do zbiornika z kawą. Zalety to przede wszystkim niska cena, jak i prosta obsługa. Najczęściej musimy jednak kupować jednorazowe filtry, przyrządzanie kawy jest bardziej pracochłonne, a i możliwości o wiele mniejsze;

  3. ekspres ciśnieniowo-przelewowy – łączący w sobie funkcje i sposób przyrządzania kawy, z obydwu powyższych.

Na rynku spotykamy ostatnio modne ekspresy kapsułkowe. Przyrządzenie kawy z ich pomocą jest dość banalne. Wystarczy włożyć kapsułkę w odpowiednie miejsce, nacisnąć guzik i można cieszyć się filiżanką lub szklanką ulubionego napoju. Na rynku znajdziemy ekspresy kapsułkowe, które opatrzone są dyszą do spieniania mleka. Rozwiązanie idealne? Niekoniecznie.

Choć samo urządzenie kupimy nawet za 200-300zł, to przyjdzie nam zmierzyć się z wysokim kosztem kapsułek. Jeśli kawę pijemy od czasu do czasu, a nie każdego dnia, taka inwestycja jest całkiem dobrą. Przy codziennym piciu kawy lub nawet przyrządzaniu jej kilka razy dziennie, miesięczne koszty wzrastają znacząco. Poza tym kapsułka to już zmielona kawa, przygotowana w określony sposób przez producenta. Niekoniecznie trafi w nasze gusta smakowe.

Na co zwracać uwagę

Przede wszystkim dobry ekspres do kawy będzie trochę kosztował. Jeśli zależy nam na aromatycznym, ale i zdrowym naparze kawowym, warto postawić na ekspres ciśnieniowy. Tańsze rozwiązania to standardowo mniej możliwości i mniej funkcji, choć niższe ceny.

Jaki ekspres do kawy wybrać, gdy pijamy ją tylko okazjonalnie? Rozwiązanie na kapsułki może być ciekawe. Bierzmy jednak pod uwagę konstrukcję, rozmiary, moc i oferowane ciśnienie.

Ocena