Dziecko

Drewniane zabawki dla każdego

Zabawki towarzyszą ludzkości od zawsze. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście drewniane zabawki. Co prawda nie w takiej formie jak obecnie, ale jednak… Aby sobie to uzmysłowić, wystarczy zapytać nasze babcie, prababcie oraz dziadków i pradziadków, czym bawili się za młodu. Z pewnością wielu z was usłyszy opowieści o obręczy wprawianej w ruch przy pomocy kawałka druta lub patyka, starej szmacianej lalce czy wystruganej naprędce z kawałka patyka fujarce.

Przyznam szczerze, że jeszcze ja w czasach mojego dzieciństwa mogłam liczyć na to, że dziadek wystruga dla mnie mały gwizdek lub fujarkę z kawałka gałęzi kasztanowca. Co jeszcze potrafił? Na przykład zrobić maleńkie, pluszowe misie z owoców kasztana uwięzionych jeszcze w zielonej, kującej skorupce. Jak się więc okazuje, nasi dziadkowie wcale nie mieli tak mało zabawek. Najważniejsze zaś było to, że wiele z nich można było stworzyć samodzielnie z dostępnych wokoło materiałów, co znacznie pobudzało kreatywność dzieci. Wszystkie z nich były ciekawe, zajmujące, a co najważniejsze bezpieczne, bo wytworzone z naturalnych materiałów.

Drewniane zabawki, czyli wracamy do tego, co było dawniej

Choć dziś wiele osób z pewnością już nie potrafiłaby samodzielnie zrobić takich zabawek, na szczęście istnieją producenci, którzy od  wielu lat wytwarzają kreatywne i bezpieczne dla dziecka drewniane zabawki. Z doświadczenia wiem, że wielu osobom drewniane zabawki kojarzą się jedynie z konikiem na biegunach lub starymi, drewnianymi klockami. Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko spojrzeć na wiele z artykułów dla dzieci dostarczanych przez markę Ikea albo janod zabawki. Zwłaszcza w tym drugim przypadku zaznacza się ogromna różnorodność produktów. W asortymencie firmy Jenod znajdziecie zarówno stylowe wózki dla lalek, jak i magnetyczne puzzle; tory wyścigowe i kolejki, jak i układanki dla maluszków. Słowem zabawki dla każdej grupy wiekowej i dzieci o rozmaitych zainteresowaniach. A wszystko piękne, barwne i w pełni bezpieczne.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że drewniane zabawki towarzyszyły ludzkości od dawien dawna. Ich ślady znaleźli archeolodzy na terenach słowiańskiego Biskupina. Co ciekawe, w Średniowieczu drewniane zabawki wytwarzano nie tylko dla dzieci, ale także, a może nawet przede wszystkim, dla osób dorosłych. Z tamtego okresu pochodzą między innymi drewniane manekiny, zwierzęta rzeźbione w drewnie, czy drewniane instrumenty.

Drewniane zabawki i ich zalety

Zabawki wytwarzane w drewnie mają bardzo wiele zalet, o których wielu z nas zdaje się czasem zapominać. Po pierwsze z powodzeniem mogą służyć wielu pokoleniom. Są znacznie trwalsze i bardziej wytrzymałe od zabawek plastikowych, a także odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak pęknięcia, zarysowania, wgniecenia itd. Do tego są też bezpieczniejsze i to przynajmniej z dwóch powodów:

  • samo drewno jako materiał naturalny jest już bezpiecznie niż plastik,
  • po drugie uszkodzone plastikowe zabawki często mają ostre i niebezpieczne dla dziecka krawędzie, których raczej nie spotkasz w przypadku zabawek drewnianych.

Drewniane zabawki są też przyjemniejsze od plastikowych w dotyku i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jedyną wadą, jaką mogę tu znaleźć, jest fakt, że niekiedy ich wykonanie może wymagać nieco większych nakładów pracy, niż w przypadku zabawek plastikowych. Ta zależność może znajdować odzwierciedlenie w cenie jednych i drugich. Dokonując wyboru, należy się jednak zastanowić, co jest nam droższe, parę złotych więcej w portfelu, czy zdrowie dziecka. W moim mniemaniu rachunek jest prost i oczywisty. Dlatego dawno już przestałam kupować moim dzieciom plastikowe gadżety i postawiłam na drewniane zabawki, do czego i ciebie zachęcam.

Ocena