Uncategorized

Blog – dodatkowy przychód czy źródło utrzymania?

Do prowadzenia bloga nie potrzebujemy ani specjalistycznej wiedzy, ani szczególnych umiejętności, ani nawet pieniędzy. Każdy z nas może założyć konto na jednej z darmowych platform i zacząć blogować. Pisać o czym zechce, umieszczać zdjęcia bądź wideo-relacje. Mamy całe spektrum możliwości i ile osób, tyle blogów spotkamy w sieci. Sfera blogowania przez ostatnie lata rozwinęła się jednak tak bardzo, że dla części z początkujących niegdyś blogerów, dziś stał się to sposób na przychód. Czy mówimy o przychodzie dodatkowym, czy może o stałej pracy?

Korzyści, jakie przynosi blog

Blog to przede wszystkim przyjemność blogowania. Pisania o tym, co jest dla nas ważne, co wiąże się z życiem codziennym bądź pasjami, a może pracą zawodową. Trudno byłoby znaleźć blogera czyniącego to z potrzeby, a nie pasji. To pierwszy krok, od którego zaczyna się decyzja, by z pasji uczynić coś więcej niż tylko i wyłącznie tworzenie tekstów-relacji raz na jakiś czas.

Blog może być pomysłem zarówno na przychód dodatkowy, jak i stały zarobek. Niezależnie jednak od formy, jaką wybierzemy, to propozycja wiążąca się z pracą, zdobywaniem odbiorców, dbaniem o jakość bloga, w każdym tego słowa znaczeniu. Wartościowe treści są kluczem, by zachęcać do pozostawania na blogu i korzystania z kolejnych wpisów.

Publikacja artykułów w sieci odbywa się na kilka sposób. Jednym z nich jest wybór platformy, jaką stanowi WhitePress, choć mówimy o wierzchołku góry lodowej, jeśli pod uwagę brać możliwości dla treści, jakie niesie sieć. Przed każdym blogerem, który planuje zacząć zarabiać na własnych treściach, stoi zatem nie lada wyzwanie. Czy warto je podjąć? Warto nawet wtedy, gdy finanse nie będą grać pierwszych skrzypiec. To przecież poza realnymi pieniędzmi, rozpoznawalność, budowanie własnej marki, a do tego satysfakcja, o które nie zapominamy.

Realna współpraca

Blogowanie i szukanie możliwości zarobkowania na swojej pasji w tej formie, to nie tylko tworzenie wartościowych treści. By docierać do jak najszerszego grona odbiorców potrzeba czegoś więcej. Tym ‘więcej’ może być współpraca z innymi blogerami. Do tego kontakt z reklamodawcami, by na swojej stronie umieszczać bannery bądź linki. Form współpracy może być wiele i będą się one opierać na odmiennych zasadach, w zależności od tego, co tak naprawdę najbardziej nas interesuje.

Na stałe czy dodatkowo?

Pozostaje kwestia podjęcia decyzji – blogowanie ma być sposobem na życie, czy głównie pasją, która daje dodatkowy dochód? Nawet w tym drugim przypadku trzeba się będzie napracować, a na efekty przyjdzie poczekać nawet kilka lat.

Początkujący bloger musi w pierwszej kolejności zadbać o wartościowe treści. Dopiero później przychodzi ostateczna decyzja, która podyktowana będzie zdobytym doświadczeniem, kontaktami i kolejnymi pomysłami na już stworzoną markę. Nie można zasiadać do pierwszego wpisu na blogu z myślą, że tego samego dnia rzuca się pracę na etacie.

Prowadzenie bloga może być zatem dochodowym zajęciem, a do tego przynoszącym radość i satysfakcję, rozpoznawalność i okazję do budowania własnej marki. Jeśli tylko czujemy do tego tak zwany dryg, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć blogować, a z czasem pomyśleć o tym, jak uczynić z tego pracę na stałe.

Ocena