Uroda

Bezpieczne kosmetyki w naszych domach

Jak dbać o urodę i zdrowie, nie wywierając jednocześnie negatywnego wpływu na środowisko naturalne? Sposobem mogą być bezpieczne kosmetyki naturalne, które możesz samodzielnie zrobić w domu. Od pasty do zębów, po krem nawilżający, od dezodorantu po masło do ciała. Zrobić można niemal wszystko. Co więcej, w ten sposób możesz też przygotować domowe detergenty.

Choć sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju kosmetyków, coraz więcej osób rezygnuje z ich zakupu i decyduje się na bezpieczne kosmetyki DIY. Te można wykonać samodzielnie i co ważne, wcale nie jest to takie trudne. Jakie korzyści można z tego odnieść?

Szkodliwa chemia zamknięta w plastikowym opakowaniu

Niektóre z dostępnych w sklepach kosmetyków zawierają szereg szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Od lat toczą się spory co do szkodliwości działania parabenów i wielu innych zawartych w nich związków. Czytając etykiety, można byłoby wybierać wyłącznie bezpieczne kosmetyki, choć to czasem może okazać się trudne. Przeszkodą są z jednej strony dochodzące sprzeczne doniesienia co do szkodliwości niektórych, występujących w nich związków, z drugiej natomiast ceny kosmetyków, które reklamowane są jako naturalne.

Bezpieczne kosmetyki na własną rękę

Jeśli mamy takie wątpliwości, wcale nie musimy kupować kosmetyków w sklepie. Okazuje się, że większość z nich możemy przygotować samodzielnie i to na bazie ogólnodostępnych produktów, z których większość mamy w naszych domach. Czy jest to trudne? – Raczej nie. Zdecydowanie jednak należy poświęcić temu nieco czasu oraz znaleźć odpowiednie przepisy na bezpieczne kosmetyki. Tych, jak się okazuje, jest bez liku na blogach poświęconych kosmetykom naturalnym DIY.

Jakie kosmetyki mogę przygotować?

Osobom, które nie wierzą we własne możliwości, bądź wątpią, czy byłyby w stanie samodzielnie przygotować zdrowe, w pełni naturalne i bezpieczne kosmetyki, warto jasno powiedzieć, że naprawdę nie jest to takie trudne. Zrobić można praktycznie każdy rodzaj kosmetyku. Musujące kule do kąpieli, naturalne olejki, pastę do zębów z aktywnym węglem, krem do twarzy lub rąk, balsam do ciała i wiele innych.

Zdrowie i ekologia w jednym

Wybierając samodzielne przygotowywanie kosmetyków zamiast zakupu gotowych produktów, możemy nie tylko dbać o własne zdrowie i urodę, ale także o stan środowiska naturalnego. Wystarczy wyobrazić sobie, ile mniej gotowych produktów pakowanych do plastikowych opakowań znajdzie się w naszych domach. Otwierając “domowe laboratorium kosmetyczne” (mowa tu oczywiście o kosmetykach na własny użytek), możemy pakować je i przechowywać w pojemnikach wielokrotnego użytku. Doskonale sprawdzają się do tego między innymi małe słoiczki.

Zalety i korzyści

Ogromnym atutem samodzielnie robionych kosmetyków jest to, że mamy pełną kontrolę nad ich składem. Dokładnie wiemy, co i w jakich ilościach znalazło użyte do ich wyrobu. Jeśli wybieramy wyłącznie zdrowe składniki, możemy dzięki temu uniknąć problemów ze skórą. Wiele osób, które przeszły na samodzielnie produkowane, bezpieczne kosmetyki donosi, że pozbyły się dzięki temu uczuleń i podrażnień, z jakimi wcześniej musiały się borykać.

Ocena